03-08-2026

Het kinderstadsfestival Tureluurs heeft op zondag 2 augustus zijn tiende verjaardag gevierd met een nieuw record. Maar liefst 8.000 bezoekers overspoelden het centrum van Bilzen voor een zonovergoten jubileumeditie vol theater, avontuur en waterpret. De feestelijke doortocht van de Studio 100-helden en de talrijke gratis activiteiten maakten van het feest een schot in de roos.

© Stad Bilzen-Hoeselt
Dat het een historische editie zou worden, werd al in de vroege namiddag duidelijk. De stroom gezinnen richting de binnenstad kwam al snel op gang. "Na een uur hadden we al meer dan 2.000 mensen op de site", vertelt een glunderende schepen van Evenementen Griet Mebis. "We vieren 10 jaar Tureluurs en daar ben ik echt fier op. Tien jaar geleden wilden we iets doen voor een doelgroep waar we nog geen activiteit voor hadden. Door de jaren heen is dit uitgegroeid tot een gevestigde waarde waar mensen uit de hele regio én ver daarbuiten naartoe komen om gratis te genieten van vertellingen, muziek, theater en avontuur."

© Stad Bilzen-Hoeselt
Voor de tiende verjaardag werden alle registers open getrokken. Het gratis festival pakte uit met een grote blikvanger: Studio 100 Zingt. Het Jazz Bilzenplein veranderde in een zee van zingende en dansende kinderen toen Bumba, Mega Mindy en Samson & Marie de ene hit na de andere afvuurden. De kleinsten konden hun geluk helemaal niet op tijdens de exclusieve meet & greet met Bumba.
"Voor deze 10de editie mochten we toch iets extra's doen", licht schepen Mebis toe. "Dat bracht ontzettend veel extra sfeer en volk naar ons centrum. En het weer was ideaal: een heerlijk zonnetje, maar niet te warm. We hadden bovendien gratis zonnebrandcrème voorzien, ruim voldoende drinkwater voor de allerkleinsten en tal van wateractiviteiten en gekoelde drankjes op de omliggende terrassen die voor de nodige verfrissing zorgden."

© Stad Bilzen-Hoeselt
Waterratten, durvers en creatieve breinen
Verspreid over het hele centrum viel er op elke hoek van de straat wel iets te beleven. Op de Markt zorgde Splash’s Waterfestijn voor de nodige verkoeling, tot grote vreugde van de talrijke 'waterratten'.
"Ik vind het echt leuk voor de kinderen, zeker met zo’n mooi weer", vertelt Melissa uit Riemst, die er voor de derde keer bij was met haar zevenjarige tweeling. "De waterglijbanen zijn dan echt welgekomen en ideaal. Ze amuseren zich geweldig!"
Ook de 10-jarige Liam Grandjean uit Wellen zocht de actie op bij de waterattracties: "De waterglijbanen doen met mijn broer en zus is nu extra tof. Ik heb me echt geamuseerd. Het leuke aan Tureluurs is dat het zo groot is en dat er zoveel gratis activiteiten zijn die goed worden begeleid."
Voor wie het liever wat avontuurlijker had, was de Borreberg the place to be met een touwenparcours en een spectaculaire pamperjump, terwijl jongeren op het Klokkeplein hun beste tricks lieten zien tijdens BMX-workshops. Creatieve geesten konden dan weer terecht in de Passage voor een workshop graffiti.
De 10-jarige Isabelle Cortens uit Bilzen schoof gezellig aan bij een knutselsessie: "Ik ga een bootje maken. We hebben onze vakantie er zelfs op aangepast om hier voor de eerste keer te kunnen zijn. Ik ben er samen met mijn vriendinnen en dan is samen knutselen écht heel tof."

© Stad Bilzen-Hoeselt
Cultuur én oog voor toegankelijkheid
Van het eigentijdse poppentheater van De Wolf en de Gigageitjes tot het levensgrote straattheater van Monstermash en het magische Kabinet der Goochelarij: Tureluurs bleef ook in zijn jubileumeditie trouw aan z'n culturele roots.
Tegelijkertijd was er veel aandacht voor inclusie. In Park Petry konden kinderen die nood hadden aan wat rust genieten van prikkelarme spelletjes en voorleesmomenten. Aan de infostand stonden kinderkoptelefoons en oordopjes ter beschikking, zodat werkelijk elk kind op zijn eigen tempo kon genieten van deze feestelijke recordeditie.
Met 8.000 enthousiaste bezoekers en een zonovergoten centrum bewijst Tureluurs na tien jaar meer dan ooit zijn waarde als het leukste (en grootste) kinderstadsfestival van de regio.

© Stad Bilzen-Hoeselt
